OPONEO.PL S.A. podbija kolejny rynek. Czy nadal będzie rozwijać firmę w Bydgoszczy?

Oponeo 12-12-2014 Informacje korporacyjne
OPONEO.PL S.A. podbija kolejny rynek. Czy nadal będzie rozwijać firmę w Bydgoszczy?

Bydgoska spółka OPONEO.PL S.A., krajowy lider w sprzedaży opon przez internet, rozpoczął sprzedaż na kolejnym rynku zagranicznym. Tym razem firma uruchomiła internetowy sklep z oponami i felgami w Belgii. Zarząd spółki liczy na dynamiczny rozwój na tym rynku, podobnie jak na rynku holenderskim.

OPONEO.PL rozpoczęła ekspansję zagraniczną w 2009 roku wchodząc na rynek niemiecki, włoski, hiszpański i francuski. Od tego czasu sukcesywnie powiela swój model biznesowy w krajach europejskich poprzez dedykowane sklepy internetowe. Obecnie OPONEO działa na 12 rynkach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Holandii a nawet Turcji. W sumie oferuje kierowcom ok. 9 tys. modeli opon i felg i udostępnia im największą w Europie bazę 900 tys. opinii o oponach. W bydgoskim call center pracują m.in. osoby pochodzące z Turcji, Włoch, Wenezueli, Słowacji, Anglii i Holandii.

Rynek opon się kurczy, OPONEO rośnie

Choć sytuacja na rynku sprzedaży opon w Europie w ostatnich latach nie była korzystna dla producentów i sprzedawców, OPONEO udawało się cały czas zwiększać przychody. Po 11 miesiącach 2014 roku firma wygenerowała blisko 300 mln zł przychodów. To rekordowe przychody spółki w całej historii działalności. W międzyczasie uruchomiła innowacyjny na polskim rynku projekt łączący zakupy opon przez internet z usługą montażu w serwisach partnerskich. W Polsce takich serwisów jest obecnie ponad 700, ale podobny system działa również w Hiszpanii, Włoszech i Francji, gdzie spółka współpracuje z ponad 1,3 tys. stacji.

Coraz więcej miejsc pracy

Obecnie bydgoska spółka zatrudnia 165 stałych pracowników oraz kilkunastu pracowników tymczasowych, z czego 40 specjalistów dedykowanych jest do rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych. Gdy OPONEO.PL uruchamiała swoje pierwsze sklepy za granicą, w firmie pracowało łącznie 60 osób, a dział e-commerce zagraniczny liczył zaledwie 5 osób. Ponieważ udział sprzedaży zagranicznej w ogólnej sprzedaży wzrasta z roku na rok i jednocześnie przybywa nowych pracowników do obsługi wszystkich rynków, bydgoska firma planuje rozbudowę firmy.

Rozbudowa firmy w Bydgoszczy pod znakiem zapytania

Prace budowalne miałyby się rozpocząć już w przyszłym roku. Nowy budynek ma pomieścić około 200 nowych pracowników. Jednak Zarząd OPONEO.PL rozważa budowę poza Bydgoszczą ze względu na stan dróg dojazdowych do obecnej siedziby. Międzynarodowy rozwój firmy spowodował poszerzenie grona kontrahentów zagranicznych, którzy systematycznie odwiedzają siedzibę OPONEO.PL. W przyszłym roku, ze względu na uruchomienie połączeń lotniczych między Bydgoszczą a Frankfurtem, Zarząd spółki spodziewa się władz największych koncernów oponiarskich.

– Dojazd  do naszych biur i europejskiego centrum logistycznego na Glinkach  jest w bardzo złym stanie. To duży kłopot dla naszych pracowników i wstyd przed gośćmi z Polski i zagranicy. Jesteśmy bydgoszczanami i chcielibyśmy dalej rozwijać biznes w naszym mieście, ale wspomniane problemy mogą nas zmusić do przeprowadzki. Obecnie część specjalistów od rynków zagranicznych pracuje dla nas w Poznaniu, myślimy więc o rozbudowie call center w tym mieście. Otrzymaliśmy także propozycje od gmin podbydgoskich.  – informuje Michał Butkiewicz, Członek Zarządu OPONEO.PL S.A.

Fatalny stan dróg dojazdowych do OPONEO

Ulice Podleśna, Łucka, Wąbrzeska są nieutwardzone  i dojazd nimi do magazynów OPONEO.PL to droga przez mękę. Ulica Podleśna jest drogą gruntową, co prawda jest wyrównywana co kilka miesięcy, jednak dziury, szczególnie przy deszczowej pogodzie, powstają znacznie szybciej. To jeszcze bardziej utrudnia samochodom dostawczym transport opon do firmy. Narzekają także pracownicy, którzy skazani są na częste naprawy samochodów ze względu na warunki drogowe, jakim muszą sprostać ich auta każdego dnia w drodze do pracy. Zarząd spółki, jak i okoliczni mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do władz miasta z prośbą o zmianę nawierzchni ulic, jak dotąd  bezskutecznie.